Blog /

Bliźniak w odbiciu lustrzanym vs niesymetryczny, czyli do czego może przydać się architekt.

Warszawa, podobnie jak większość dużych miast, jest nie jest tania w kwestii cen gruntów budowlanych. Plany miejscowe, pokrywające coraz większe obszary miejskie, określają minimalne wielkości działek pod zabudowę jednorodzinną wolnostojącą, bliźniaczą i szeregową. Jest to działanie celowe by zachować ład przestrzenny i chronić tereny zielonych przedmieść przed zbytnią urbanizacją. Wpływa to jednak pośrednio na cenę nieruchomości w miejscach gdzie cena metra kwadratowego gruntu jest wysoka.

Wielu inwestorów decyduje się na zakup terenu pod inwestycję mieszkaniową na współwłasność i budowę domu bliźniaczego lub dwulokalowego. W takim przypadku dużo większą uwagę należy zwrócić na orientację działki względem stron świata. Najlepiej wybrać taką z wjazdem od północy i ogrodem od strony południowej. Można wtedy zaplanować klasyczny bliźniak, gdzie połówki są swoim lustrzanym odbiciem i każda ma jednakowy dostęp do światła słonecznego.

Sprawa się komplikuje gdy działka jest narożna lub z wjazdem od strony południowej. Wtedy do akcji powinni wkroczyć architekci. Warszawa jest szczególnym miastem gdzie grunty pod zabudowę mieszkaniową pozyskuje się na pofabrycznych terenach Woli i Żerania oraz zielonych rezerwach Białołęki, Wawra czy Wilanowa. Plany miejscowe dla nowych kwartałów zawierają zapisy nakazujące nadawanie reprezentacyjnej formy projektowanym budynkom. Domy dwulokalowe i bliźniaki prezentują się okazalej i bardziej willowo, gdy zaprojektujemy je całościowo, z części o zróżnicowanym układzie funkcjonalnym, ale spójnych architektonicznie.

Indywidualny projekt każdej połówki domu ma wpływ na lepsze rozwiązania funkcjonalne dopasowane do kontekstu, stron świata i potrzeb inwestorów. Łatwiej też osiągnąć kompromis w przypadku gdy kształt i położenie działki nie są po każdej stronie jednakowe. Działając zespołowo można dużo prościej przebrnąć przez proces zatwierdzania projektu, budowę domu i aklimatyzację w nowym środowisku.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress