Blog /

Domy pasywne – sposób na oszczędzanie energii

Oszczędność, komfort i nowoczesność, to zaledwie kilka cech opisujących domy pasywne. Ile kosztują i skąd czerpią energię? Czy taki dom jest dla każdego?

Budując dom warto pomyśleć nie tylko o jego estetyce i funkcjonalności, ale także o ilości energii jaką może zużywać w eksploatacji. Na wzór krajów Europy zachodniej w Polsce zaczęło funkcjonować pojęcie domów pasywnych, czyli takich, których zapotrzebowanie na energię do ogrzania wnętrza jest bardzo niskie. W praktyce wygląda to tak, że roczne zużycie energii może wynosić nawet 90% mniej niż w tradycyjnym budynku.

Co prawda koszt budowy domu pasywnego są większe o około 20%, jednak inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie.Skąd w takim razie domy pasywne biorą energię?

Źródłem energii są tzw. pasywne źródła ciepła, takie jak: ciepło słoneczne, mieszkańcy, urządzenia elektryczne czy energia odzyskana z wentylacji. Bardzo istotne jest w przy tym zakumulowanie pozyskanej pasywnie energii.

Domy pasywne wymagają większego zaangażowania inwestora zarówno w proces budowy jak i późniejsze użytkowanie. Muszą być umiejętnie zaprojektowane, starannie wybudowane oraz szczelne, ale ten wysiłek z pewnością się opłaca.

Domy pasywne to również ekologiczny trend. To inwestycja dzięki której zaoszczędzimy energię w sposób przyjazny środowisku.

Rosnące ceny energii ogrzewania oraz dbałość o środowisko naturalne to argumenty dowodzące, że domy pasywne to dobry wybór dla każdego. Niskie ceny eksploatacji i nowoczesny design sprawiają, że taka forma budownictwa staje się niezwykle popularna w Polsce.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress